Salyangoz Pompaların Tanımı ve Kullanıldığı Alanlar

Salyangoz Pompalar spiral şeklindeki gittikçe genişleyen gövde yapısı sebebiyle bu adla adlandırılırlar. Salyangoz pompa akışkanın sahip olduğu kinetik enerjiyi artan kesit alanı sayesinde basınç enerjisine çevirir. Bazı salyangoz pompalarda akışı düzenlemek için gövdenin içerisinde difüzör vardır.

Salyagoz Pompa çalışması dönen bir çarkın arasına girmiş olan sıvı taneciklerinin çark bünyesinde ivmelendirilerek çevreye savrulması prensibine göredir. Salyangoz pompalar aynı zamanda Rotodinamik veya Santrifüj pompa olarak da adlandırılır. Salyangoz pompa elemanları kısaca şu şekildedir;

* Pompa mili: Çarka doğrudan kama ile bağlıdır. Mil dönünce Çark da dönmüş olur.

* Çark: Üzerinde kanatlar bulunan ana elemandır. Çark dönerken içerisindeki su tanecikleri hızlanarak çark çıkışına ulaşır. Bu hızlanmaya santrifüj kuvveti denir.

* Difüzör: Dağıtıcı olarak da düşünülebilir. Çark çıkışından gelen suyu çevreye yayar ve kinetik enerji basınç enerjisine dönüşür.

* Salyangoz: Pompanın dış muhafazası olup suyun toplandığı dağıldığı yerdir.

* Mil yatağı: Mil çarka bağlı olduğu halde iken bir yataklama içinde döner. Genelde bronz ve teflon gibi malzemelerden imal edilirler.

* Salmastra Kutusu: Bu bölgede su sızıntısı olmaması için genelde çeşitli keçeler ve yağlı keten ipler gibi sızdırmazlık elemanları kullanılır.

Salyangoz pompalar yumuşak salmastralı, GG25 pik döküm gövde ve çark yapısı ile üretilmektedir. Opsiyonel olarak da kullanım alanı ve ihtiyaca göre mekanik salmastralı, bronz çark ve gövde veya paslanmaz çark ve gövde ile üretim seçenekleri de bulunmaktadır.

Salyangoz Pompalar 1000, 1450 ve 2900 d/d motor seçenekleri ile üretilebilmektedir. Motor (KW – HP) ve pompa yapısına göre 1 – 450 m³/h arasındaki ihtiyaçlara uygun pompalardır. Salyangoz pompalar tarımsal sulamalarda, basınçlı su temininde, hidrofor sistemlerinde, yangın pompalarında, yangın hidrofor sistemlerinde, içinde katı parçacıklar bulundurmayan temiz veya az kirli suların tahliyesinde, endüstriyel tesislerde, buhar kazanlarında, sulama sistemlerinde ve yüksek debili su ihtiyaçlarının yanı sıra daha birçok alanda kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır.

Projeleriniz için profesyonel çözüme mi ihtiyacınız var?

Uzman kadromuzla, projelerinizi titizlikle ele alıp, size özel profesyonel çözümler sunmaktayız.

Hızlı Teklif Al!